بهترین سن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

بهترین سن آموزش زبان انگلیسی چیست ؟

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی را درک نکند.  از مدت ها پیش این زبان دیگر زبان دیپلماسی، اقتصاد و فرهنگ جهانی نبوده و به بخش مهمی از زندگی هر فرد روی کره زمین تبدیل شده است.

با توجه به گفته قبلی، ما کاملا مطمئن هستیم که پدر و مادری را نمی یابیم که نگران آینده و پیشرفت فرزند خود نباشد و نخواهد بهترین آموزش زبان انگلیسی را به او ارائه دهد.

در این مقاله سؤالات، تردیدها و نگرانی های والدین برای تصمیم گیری در مورد یادگیری زبان انگلیسی توسط فرزندانشان بیان میگردد و سعی میشود تا حد ممکن به این دغدغه ها پاسخ داده شود . یکی از مهم ترین این سوالات که ذهن والدین را به شدت درگیر میکند آن است که : کودکان از چه سنی باید یادگیری زبان انگلیسی را شروع کنند؟ حقیقت این است که دقیقاً سن خاصی وجود ندارد که کودکان در آن شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنند، زیرا هر کودک فردی جداگانه است و شخصیت خاص خود را دارد.

نظرات کارشناسان درباره بهترین سن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

نظرات در مورد سنی مناسبی که کودکان باید در آن زبان خارجی را شروع کنند نیز متفاوت است. به گفته برخی از معلمان، کودک باید از سنین پایین شروع به مطالعه زبان انگلیسی کند. به عقیده برخی دیگر – سه سالگی سن مناسبی است و به گفته برخی دیگر – بهترین زمان برای شروع یادگیری زبان انگلیسی بین 5 تا 7 سالگی است.

بیایید نگاهی به برخی از جالب‌ترین و محبوب‌ترین تئوری‌ها در مورد بهترین سن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بیاندازیم.

نظریه 1 – کودک باید از سنین پایین شروع به یادگیری زبان انگلیسی کند

طبق گفته حامیان این نظریه، کودکان 0 تا 3 ساله بیشتر و سریعتر زبان انگلیسی را به یاد میگیرند. در این دوره کودکان به موازات زبان مادری خود و بدون هیچ دغدغه ای کلمات و اصطلاحات را به زبان خارجی یاد می گیرند. معلمانی که این نظریه را ترویج می کنند بر این عقیده هستند که کودک در سن 3 سالگی حتی بدون نیاز به رفتن به کلاس های خصوصی یا مهدکودکهای دو زبانه ، زبان خارجی را یاد می گیرد. این دسته از معلمان معتقد هستند کودکان هنگام بازی کردن، تماشای فیلم های کارتونی یا گوش دادن به آهنگ های انگلیسی زبان خارجی را یاد می گیرد. کودکان در این سن از اشتباه نمی ترسند، هیچ مانعی ندارند و نگران نیستند که چیزی را اشتباه تلفظ یا اشتباه بگویند.

عیب این نظریه این است که بدون محیط مناسب، کودک یاد می گیرد که با سطح پایه زبان کنار بیاید . برای تسلط کودک بر زبان انگلیسی ، علاوه بر «محیط طبیعی خانه»، باید کودک را در محیط زبانی مناسب مانند مهدکودک تخصصی، آموزشگاه زبان یا اردوی تابستانی کودکان قرار گیرد . فقط با کمک معلمان واجد شرایط کودک می تواند پیشرفت کند و شروع به بهبود در یادگیری زبان نماید.

نظریه 2 – کودک باید  از 7 سالگی شروع به مطالعه زبان انگلیسی کند

طرفداران این نظریه بر این باورند که زبان های خارجی در کلاس زبان کودکان و در سنین آگاهانه مورد مطالعه قرار گیرند. آنها موافقند که کودکان 0 تا 3 ساله خیلی سریعتر به یاد می گیرد، اما اگر کودک در محیط انگلیسی زبان مناسب نباشد یا والدینش انگلیسی صحبت نکنند مفید نخواهد بود زیرا بر زبان خارجی نمی توان “به خودی خود” تسلط یافت.

از سوی دیگر، کودکان پس از 7 سال به درستی به زبان مادری خود صحبت می کنند، به رژیم یادگیری عادت می کنند (زیرا به مدرسه می روند)، آنها می توانند کارهای محول شده خود را در مدارس، آموزشگاه های زبان، سازماندهی و مدیریت کنند. علاوه بر این، در این سن، کودکان در توانایی های گفتاری خوبی دارند و می توانند عبارات و کلمات انگلیسی را به درستی تلفظ کنند.

در این سن، آموزش زبان انگلیسی وقتی کودک در کلاس‌ها یا اردوی تابستانی شرکت می‌کند، بسیار ساده‌تر است . این دسته از معلمین و پژوهشگران معتقد هستند میتوان هم کودک را سرگرم نمود و هم  زبان را سریع‌تر و بهتر آموزش داد .

اشکالات این نظریه عبارتند از:

* در این سن ، کودکان کلمات جدید را یاد می گیرند ولی کمی سخت تر با لهجه ونوع تلفظ کنار می آیند.

* آنها در مدرسه غرق در مشق شب هستند و ممکن است از انجام یک کار اضافی دیگر خودداری کنند.

تئوری 3 – بین 3 تا 5 سالگی مناسب ترین سن برای شروع یادگیری زبان انگلیسی است

طرفداران این نظریه بر این عقیده اند که کودک از 0 تا 3 سالگی هنوز با زبان مادری خود احساس راحتی نمی کند و نمی تواند با دیگران احساس راحتی کند. تنها پس از یادگیری زبان مادری است که می تواند بدون دغدغه و مشکل شروع به یادگیری زبان دیگری کند. اما کودکان بین 3 تا 5 سال با موفقیت با زبان مادری خود کنار آمده اند. 

آمار جهانی در مورد سن مطلوب برای کودکان انگلیسی زبان چه می گوید؟

همانطور که در بالا ذکر شد، سن دقیقی بعنوان بهترین سن آموزش زبان انگلیسی برای کودکان وجود ندارد ، که کودک در آن شروع به یادگیری یک زبان خارجی کند. آمارهای جهانی نشان می دهد که کودک از همان دوران کودکی قادر به درک و یادگیری است. البته کارشناسان بر این باورند که مطالعه زبان انگلیسی در مهدکودک ها باید به عنوان راهی برای بیدار کردن علاقه کودک به زبان خارجی تلقی شود. در مهدکودک، کودکان از طریق بازی، یادگیری شعر و آهنگ به زبان انگلیسی زبان خارجی را لمس می کنند. اما آموزش واقعی زبان انگلیسی بعد از 7 تا 8 سالگی شروع می شود و علاوه بر بازی ها، آهنگ ها و شعرها، کودکان شروع به تسلط بر الفبا، درک معنای کلمات و عبارات، یادگیری گرامر، رونویسی و واژگان زبان می کنند.

آیا آموزش آنلاین زبان انگلیسی میتواند مفید باشد؟

آموزش آنلاین زبان انگلیسی میتواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که به دلایل مختلف برای شرکت کودک در کلاس های حضوری در محیط انگلیسی با مشکلاتی همراه هستند . البته این سبک از آموزش برای کودکان با سن بیش از 5 سال توصیه میگردد . شرط اصلی استفاده بهینه از این روش رسیدن کودک به آمادگی ذهنی لازم برای استفاده از ابزار های مانند تبلت و تلفن هوشمند و کامل شدن زبان مادری است .

آموزش خصوصی زبان انگلیسی یا کمپ تابستانی؟

هر دو نسخه جنبه های خوب خود را دارند و تصمیم گیری برای انتخاب بین این دو شاید سخت باشد . با این حال، انتخاب شما به سن کودک و میزان مستقل بودن آن بستگی دارد.

اگر فرزند شما کمتر از سه سال سن دارد، راه حل بهتر این است که آموزش فردی را متوقف کنید یا آن را در یک مهدکودک خصوصی یا آموزشگاه زبان یا کارگاه مادر و کودک که متعهد به آموزش کودکان در سنین کوچک است ثبت نام کنید. به گفته متخصصان، کودک در سن 3 تا 4 سالگی می تواند در یک مرکز آموزش زبان اولیه ثبت نام کنید و پس از 5 سال می توانید با خیال راحت در یک کمپ تابستانی ثبت نام کند.

اردوهای تابستانی کودکان راه حل خوبی برای آموزش زبان است، زیرا نه تنها یادگیری زبان جدید، بلکه برقراری ارتباط با همسالان خود، کشف چیزهای جدید، معاشرت و رقابت با یکدیگر در این اردوها برای رشد شخصیت کودک مفید است . یک کمپ تابستانی برای کودکان هم پایه میتواند شرایط عالی را برای کودکان فراهم نماید . کودکان در طول اقامت خود نه تنها زبان انگلیسی را یاد می گیرند، بلکه یاد می گیرند که وظایف خاصی را در یک محیط رقابتی انجام دهند، به صورت تیمی کار کنند و سرگرم شوند.

بنابراین،تدریس خصوصی زبان انگلیسی یا اردوی تابستانی کودکان؟

برای هر دو گزینه، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

* آشنایی فرزندتان با زبان انگلیسی بسیار مهم است. ثبت نام در یک آموزشگاه آموزش زبان انگلیسی یا اردوگاه در صورتی که تا به حال کودک آموزش زبان را شروع نکرده باشد، ایده خوبی نیست، زیرا اگر بچه های دیگر از آموزش جلوتر باشند، احساس ناراحتی می کند. (همیشه باید سطح بندی انجام شود ).

فردیت کودک را در نظر بگیرید. اگر خیلی خجالتی است یا تا به حال از شما جدا نشده است، ابتدا سعی کنید آن را در کلاس های خصوصی زبان انگلیسی  ، کلاس آنلاین زبان یا کارگاه مادر و کودک ثبت نام کنید. هنگامی که کودک اعتماد به نفس بیشتری به دست آورد، می توانید آن را در یک کمپ تابستانی برای کودکان نیز ثبت نام کنید.

و در نهایت…

آیا فرزند شما باید انگلیسی بداند؟ قطعا بله! . سوال بعدی آن است که از چه زمانی باید فرزند من یادگیری زبان خارجی را شروع کند؟ نظریات متخصصان مختلف را کاوش کنید ، ظرفیت و استعداد کودک خود را ارزیابی نماید . آمار و روندهای جهان را ببینید و … خودتان تصمیم بگیرید.

سعی کنید علاقه فرزندتان را به زبان خارجی تحریک کنید، به او فرصت رشد بدهید و به هیچ وجه او را تحت فشار قرار ندهید. برخی از کودکان خیلی سریع و بدون هیچ مشکلی با زبان های خارجی برخورد می کنند، اما برای برخی دیگر زمان می برد. فرزند خود را با سایر کودکان در آموزشگاه زبان یا اردوگاه کودکان مقایسه نکنید و در این مورد به خود زحمت ندهید. او را تشویق کنید، او را به خاطر تلاش های انجام شده، علاقه به دستاوردهایش تحسین کنید، از او بخواهید آنچه را که در مدرسه، مهد کودک یا کارگاه مادر و کودک آموخته است «نشان دهد».

مهم نیست فرزند خود را در چه سنی در آموزشگاه زبان انگلیسی ثبت‌نام می‌کنید، مهم است که او احساس راحتی کند، راحت باشد و باعث ترس یا تنفر او از آموزش نگردد. بقیه کارها توسط معلمان انگلیسی انجام خواهد شد که تجربه خوب و غنی با کودکان دارند.

آمار، تئوری ها و نمودارهای زیادی وجود دارد، اما وقتی صحبت از فرزند شما و آینده او می شود، انتخاب کاملاً در دستان شماست. موفق باشید!

منبع :

luckykids

Related posts

فراهم کردن بهترین آموزش برای کودکم

چگونه بهترین آموزش ها برای کودکان را فراهم کنیم

تقریبا همه والدین به دنبال راهکاری های هستند تا بتوانند بهترین آموزش ها برای کودکان خود را فراهم آورند . بچه ها در مدرسه زندگی می کنند بنابراین واجب است که بهترین آموزش ها برای کودکان متناسب با برنامه مدرسه آنها تنظیم نماییم .

Read More
کارگاه مادر کودک برای یادگیری کودکان کم سن بسیار مناسب است

معیارهای انتخاب معلم تدریس خصوصی زبان به صورت آنلاین

یکی از روش های که برای آموزش زبان انگلیسی توسط والدین انتخاب میشود استفاده از خدمات تدریس خصوصی زبان به کودکان است . برخی از والدین بسیار حساس برای دریافت خدمات اختصاصی و افزایش اثر گذاری و بالا رفتن راندمان یادگیری کودک خود به دنبال تدریس خصوصی زبان برای...

Read More
بهترین روش آموزش زبان به کودکان کدام است

بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان

بهترین روش آموزش زبان یک چالش بزرگ است برای همه کسانی که توسعه فردی کود ک خود اهمیت میدهند . امروزه دغدغه های بسیاری از والدین در مسیر آموزش کودکان خود و آماده نمودن آنها برای زندگی پیش رو در کشورمان آموزش زبان انگلیسی به کودک است . افزایش...

Read More

Give a comment

تماس با مشاور آموزشی