ابزارهای جلب توجه زبان آموزان

ابزارهای مناسب برای آموزش زبان انگلیسی کودکان

به عنوان معلم گاهی آن صبر و اشتیاق لازم را از دست داده ایم و گاها برای برگرداندن تمرکز کودکان  به شیوه شاد و بازیگوشانه متوسل به داد زدن یا تقاضا کردن ملتمسانه می شویم.تمام مدت برای جلب توجه بچه ها باید این جمله را تکرار کنیم که “من نیاز به سکوت دارم” به هرحال تکرار این درخواست بسیار ملال آور است و این هم حال ما وهم حال بچه ها را بد می کند. پس باید به دنبال ابزارهای جلب توجه زبان آموزان جوان بود تا به هدف خود دست پیدا کنیم .

دراین حالت بهتر است که انرژی خود را باز یابید و به شیوه سرگرم کننده و جذاب توجه بچه ها را به خود جلب کنید و از روش های خلاقانه تدریس زبان انگلیسی به کودکان استفاده کنید .در این حالت دیگر به خاطر داد زدن و از دست دادن کنترل از مسیر مثبت درس دادن خارج نمی شوید.

در این جا می خواهم تعدادی ابزار جلب کننده توجه کودکان را که میتوانید برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان با شما به اشتراک بگذارم .

  1. موزیک و شعر

موسیقی یکی از سرگرم کننده ترین و موثرترین راه ها برای ترغیب کودکان به توقف کاری است که انجام می دهند و در نتیجه جلب کردن توجه آن ها است . 

برای کودکان می توان از ملودی ها و شعرهایی که با انگشتان دست اجرا می شود استفاده کنیم . مثل itsy bitsy spider ,

open shut them

البته دانش آموزان در هر سنی به موسیقی های ساده پاسخ می دهند و از فراخوان های موسیقی لذت می برند. مثلا وقتی معلم می گوید : Bum, bada bum bum   بعد دانش آموزان می گویند bum bum.

نکته مهم این است که وقتی بچه ها آواز می خوانند یا پاسخ یک ریتم را می دهند دیگر با هم حرف نمی زنند. و اگر همراه با آهنگ حرکاتی انجام دهید،بنابرین دست دانش آموزان هم مشغول می شود، پس مطمئن هستید دیگر با دستانشون مشغول کار دیگر یا بازی نیستند. به بچه ها یاد می دهیم که هدف ما این است که بیش از یکبار آهنگ را نخوانیم.

یک آهنگ را برای یک هفته متوالی تکرار کنید. به بچه ها بیاموزید وقتی موسیقی متوقف می شود، آموزش شروع می شود. همیشه در شرایط مشابه آهنگ را تکرار کنید و بچه ها با شنیدن آهنگ بلافاصله واکنش نشان می دهند و آماده گوش دادن می شوند.

  • سازها و صداهای خاص یکی از ابزارهای جلب توجه زبان آموزان

بچه ها در تمام طول روز صدای ما را می شنوند و پس زمینه همیشگی صداها،سرو صدای همیشگی دانش آموزان که با هم کار می کنند هست. چیزی که شما به آن نیاز دارید صدایی متمایز است که صدای نویزهای دیگر را می شکند.

یک معلم خلاق یک کلکسیون صدا ساز است . اگر کودکان هر 10 یا 15 دقیقه یک صدا بشنوند، تاثیر آن کمتر خواهد بود . بنابرین چیزهای مختلفی را امتحان کنید. از زنگ ها ، جغجغه ها ، شیکر، طبلک ، ساز دهنی یا سوت قطار استفاده کنید. در حقیقت مجموعه ای از گزینه های بی پایان وجود دارد .

می توانید از هر آوا برای یک transition  ( تغییر از یک فعالیت به فعالیت دیگر) استفاده کنید. می توانید از ساز باران که صدای لطیفی دارد استفاده کنید. البته که ساز باران (rain stick  را خودتان با ابزارهای خیلی ساده می توانید بسازید) . مثلا برای پایان کتابخوانی مستقل می توانید از آن استفاده کنید و یا با تاکید کلامی همراه کنید .من به شخصه دوست دارم از یک سوت بلند مثل سوت قطار برای اعلام فعالیتی مثل clean up  یا همان جمع آوری وسایل و تمیزی کلاس استفاده کنم ، زیرا به اندازه کافی بلند است که بر صداهای دیگر کلاس غالب باشد .

  • شعرهای تعاملی و همراه با پاسخ

این شعر های تعاملی به خودی خود موثر هستند ، ولی چناچه با حرکت فیزیکی  (TPR) همراه شوند تاثیر آن دو چندان می شود .

می توانید از شعر یا ریتمی استفاده کنید که توام با حرکاتی مثل نمونه ذیل باشد:

Drop it, Zip it, Lock it  را به حالت ریتم دار بگویید و به دنبال آن دو بار دست بزنید. وقتی می گویید drop it  بچه ها باید آنچه در دست دارند را رها کنند . وقتی می گویید zip it  یعنی دهان ها بسته شود. و زمانی که می گویید lock it یعنی چشم ها به معلم خیره شود . بعد از انجام حرکات، کل کلاس دو بار همراه شما دست می زنند . در صورتی که دانش آموزان شما کم سن و سال تر باشند ممکن است شعر را همراه شما بگویند که این هم می تواند خوب باشد.

یک متد ساده تر این است یک کلمه به عنوان کد داشته باشید تا هر وقت آن را می گویید . دانش آموزان مشغول به هر کاری هستند متوقف شوند و یک حرکت مشخص را انجام دهید . مثلا یک کلمه بامزه مثل گوسفند پشمالو یا هر ترکیب دیگری را انتخاب کنید و بعد دانش آموزان یک حرکت مشخص را انجام دهند مثل اینکه گوش های خود را با دستان مخالف بگیرند . این باعث می شود که برکاری غیر از کاری که انجام می دادند تمرکز کنند و دستانشان مشغول شود .

سعی کنید هر چند هفته یکبار کلمه و حرکت را تغییر دهید . نه خیلی به صورت مکرر ،از آن جایی که می خواهید آن را بخاطر بسپارند و بدون فکر کردن به طور خودکار پاسخ دهند . اما آن قدر همه تکراری نباشد که برای بچه ها کسل کننده شود . از ایده ها ی بچه ها برای تعیین کلمه رمز و حرکت مورد نظر استفاده کنید.

سیگنال های بصری

سیگنال های بصری قرارداد شده بین معلم و دانش اموزان بدون اینکه صحبتی رد و بدل شود می تواند بسیار خوب عمل کند. به عنوان ایده تجربه یک معلم را با شما به اشتراک می گذاریم.

” من یک چراغ رصد کردن زمان را از آمازون خریداری کردم که خیلی کمکم کرد. این چراغ سه رنگ دارد و می توان برنامه ریزی کرد که هر رنگ برای مدت زمان مشخصی روشن بماند . مثلا برای یک فعالیت 20 دقیقه ای ،چراغ را برای 15 دقیقه روی رنگ سبز و 5 دقیقه آخرروی رنگ زرد و یک دقیقه آخر را روی رنگ قرمز تنظیم می کنم که نمایانگر پایان فعالیت است.  وقتی زمان تمام می شود چند بار رنگ قرمز چشمک می زند و صدای هشدار پخش می شود.

دانش آموزان من این تایمر را خیلی دوست داشتند و از من می خواستند که در هر فعالیتی از آن استفاده کنم . آن ها دوست دارند زمان خود را برآورد و مدیریت کنند. آن ها با تغییر رنگ هیجان زده می شوند. مثلا وقتی به رنگ زرد می رسد به هم می گویند باید کار را تمام کنیم . بقیه کلاس این صحبت ها را می شنوند و بدون این که من مجبور باشم حرفی بزنم ،از زمان آگاه می شوند. من به شدت ردیاب های بصری زمان را توصیه می کنم .”

  1. شمارش معکوس تعاملی

شمارش معکوس را می توانید به ساده ترین شکل ممکن اجرا کنید. 1، 2، 3 دست ها بالا .

یا می توانید دست خود را بالا بگیرید و بگویید می خواهیم آماده بشیم و شروع به شمارش معکوس با انگشتان کنید.. 5…4….3……2……1….شروع. اگر با دانش آموزان  کم سن و سال سرو کار دارید ،می توانند در انجام شمارش معکوس با انگشتان با شما همراه شوند. بعد از مدتی آن قدر دانش اموزان با روال کار آشنا می شوند که لازم نیست توضیحی دهید و فقط کافی است شمارش معکوس را با انگشتان دست انجام دهید.

می تونید از شمارش معکوس بسیار ساده استفاده کنید و اعلام کنید وقتی به صفر رسیدم کلاس باید کاملا ساکت باشد . و شروع کنید 10و 9و 8و …وقتی شمارش به پایان رسید فعالیت بعدی را شروع کنید و قاعدتا کسانی که توجه نکنند از فعالیت بعدی جا می مانند. اگر روی روش خود قاطع باشید ،دانش آموزان یاد می گیرند که باید با سرعت شما همگام باشند .

جلب کردن توجه کودکان نباید برای شما تبدیل به یک بار اضافه شود . به آن به عنوان راهی برای خلاقیت و سرگرم کردن خودتان و دانش آموزان نگاه کنید.  گاهی بچه ها  و حتی ما در ساعات آموزشی نیاز به کمی تفریح بیشتر داریم . در کلاس زبان کودکان سعی کنید تکنیک ها را برای تازه و جذاب نگاه داشتن کلاستان تغییر دهید و در نهایت این انرژی و حال خوب به خودتان و بچه ها بر می گردد.

منبع: truth for teachers

Related posts

معلم کوچک - روش جذاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

روش ها و تکنیک های برای آموزش زبان

این مقاله از پرفسورDr. Richards یکی از معتبر ترین اساتید در حوزه آموزش زبان انگلیسی به کودکان ترجمه و با کمی بازنگری بعنوان راهنمای اساتید جوان برای آموزش خلاقانه زبان به کودکان کشور مان ارائه گردیده است . امید است از مطالعه این مقاله لذت ببرید و نظرات خود...

Read More
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با فونیکس

فونیکس چیست ؟

فونیکس یک بخش اساسی در بدنه آموزش زبان انگلیسی به شمار می رود. ولی فونکیس چیست؟ فونیکس روشی است که ما از طریق آن خواندن و نوشتن را به بچه ها آموزش می دهیم.به بیان دیگر آوردن صداها بر روی کاغذ است.

Read More
آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

نحوه آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان نیاز به طرح درس پیشرفته ، علاقه و نهایتا استراتژی براساس فضای سنی کودک دارد . در این مقاله به بررسی و آموزش راه های افزایش بازخورد در یادگیری خلاقانه خواهیم پرداخت .

Read More

Give a comment

تماس با مشاور آموزشی