فونیکس چیست ؟

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با فونیکس

فونیکس یک بخش اساسی در بدنه آموزش زبان انگلیسی کودکان به شمار می رود. ولی فونکیس چیست؟ فونیکس روشی است که ما از طریق آن خواندن و نوشتن را به بچه ها آموزش می دهیم.به بیان دیگر آوردن صداها بر روی کاغذ است.

امروزه در بسیاری از مهد کودک ها روش آموزش زبان را (به اشتباه ) فونیکس معرفی می کنند، در حالی که فونیکس صرفا جهت آموزش خواندن و نوشتن می باشد.

حال چطور باید فونیکس را آموزش دهیم ؟

پنج مهارت پایه ای وجود دارد که کودکان برای اینکه بتوانند خوب بنویسند و بخوانند باید این پنج مهارت پایه ای را کسب کنند.

پیش از هر چیز باید بدانید رویکردهای مختلفی در زمینه ی آموزش فونیکس وجود دارد . که مهم ترین آن ها دو رویکرد تحلیلی و ترکیبی است . در رویکرد تحلیلی صدای حروف به تنهایی آموزش داده نمی شود . به محض اینکه یک کلمه را یاد گرفتند می توانند آن را به کلمات مشابه دیگر ربط دهند . به عنوان مثال وقتی کلمه mate  را یاد گرفتند می توانند کلمات مرتبط مثل late  و fate  را هم یاد بگیرند .

در روش تحلیلی بر روی تشخیص صدای اولیه کلمه تمرکز می کنند بدون اینکه آن را به صداهای تشکیل دهنده تجزیه کنند. بنابرین دانش آموزان باید حدس و گمان هم بزنند .

در حالی که در روش ترکیبی هر کدام از صدای های تشکیل دهنده کلمه حائز اهمیت است و دانش آموزان یاد می گیرند که کلمه را رمز گشایی کنند و به صدای های تشکیل دهنده کلمه تجزیه کنند.  و به صورت برعکس صداها را با هم ترکیب می کنند و کلمه را می سازند .

نتیجه مثبت از پیاده سازی فونیکس

به عقیده من این تکنیک با رویکرد ترکیبی برای کودکانی که انگلیسی زبان دوم آن ها محسوب می شود به مراتب بهتر از سایر رویکردها عمل می کند. از آن جایی که به دانش آموزان مهارت های بیشتری می دهد تا حتی کلمه های نا آشنا را رمز گشایی کنند. کودکانی که انگلیسی را به عنوان زبان دوم یاد می گیرند ممکن است با بسیاری از کلمات مواجه شوند که معنای آن را نمی دانند.

ضمنا یادآوری میگردد فونیکس همچنان تکنیکی منحصر به فرد برای آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان است که فان انگلیش بعنوان پایه و اساس استفاده میگردد .

فونیکس روشی برای تقویت زبان در کودکان

در این مقاله می خواهیم به رویکرد ترکیبی این تکنیک و پنج مهارت پایه ای جهت یادگیری خواندن و نوشتن بپردازیم.  در گام نخست شما را با صدای حروف آشنا می کنیم. زبان انگلیسی 26 حرف دارد ولی آیا میدانستید که انگلیسی 44 صدا دارد. به همین دلیل انگلیسی تا این حد گیچ کننده است. بنابرین دانش آموزان باید صداها و حروفی که نماینده این صداها هستند را یاد بگیرند. دانش آموزان شکل بزرگ و کوچگ حروف و هم چنین حروف ترکیبی (diagraph)( یعنی حروف که وقتی در کنار هم قرار می گیرند صدای متفاوت تولید می کنند) را باید فراگیرند.

آشنایی با صدای حروف: نخستین و مهم ترین گام در یادگیری فونیکس به شمار می رود. بدون یادگیری صداها آن ها قادر به یادگیری  خواندن نخواهند بود. در مقاله بعدی شما را با نحوه آموزش صداها آشنا می کنیم.

نوشتن: در کنار آموزش اینکه هر حرفی نماینده چه صدایی است باید با نحوه نوشتن آن ها نیز آشنا شویم.دانش آموزان باید با نحوه نوشتن حروف بزرگ و کوچک آشنا شوند. البته بهتر است با نوشتن شکل بزرگ حروف شروع کنند از آن جایی که راحت تر است. هر حرف نحوه حرکت قلم ویژه ی خود را دارد. هم چنین نحوه گرفتن قلم  (pencil grip) بسیار حائز اهمیت است.

فونیکس و صدا ها

ترکیب کردن صداها (Blending) : وقتی که کودکان صداها را یاد گرفتند، آن ها را ترکیب می کنند تا کلمه ساخته شود که این فرایند blending نامیده می شود. آن ها یک کلمه را بر روی کاغذ  می بینند و تک تک صداها را به صورت جداگانه می خوانند. و بعد این صداها را سریع تر و سریع تر می خوانند تا به صورت پیوسته یک کلمه را بسازند. Blending فرایندی هست که نیاز به تمرین دارد و البته زمان بر است . بعضی دانش اموزان این پروسه را خیلی سریع تر یاد می گیرند و برخی به زمان بیشتری احتیاج دارند. این مساله مشکلی ندارد . تنها به دانش اموزان زمان کافی را بدهید تا هر کسی با سرعت خودش این فرایند را یاد بگیرد.

فونیکس و تجزیه ها

تجزیه کردن (segmenting) : تجزیه کردن فرایند مخالف ترکیب کردن است. در این فرایند کودکان یک کلمه  را می شنوند و باید آن را به صداهای تشکیل دهنده تجزیه کنند. با این روش کودکان یاد می گیرند چگونه کلمات را spell  کنند. مثلا کلمه  cat  را می شنوند و آن را به صداهای تشکیل دهنده یعنی c / a / t  تجزیه می کنند. این فرایند هم زمان بر است و بعضی کودکان سریع تر از سایرین به آن مسلط می شوند.

Sight words  کلمات دیداری ، کلماتی هستند که ازطریق ترکیب رایج صداها بدست نمی آیند و استفاده از آن ها خیلی زیاد است.این کلمات باید حفظ شوند چون رمز گشایی آن به صداها بسیار پیچیده است. بنابرین دانش آموزان این کلمات را به حافظه دیداری خود می سپارند. مثل come  ,  does, who

در این مقاله با رویکرد های آموزش محور این تکنیک با تکیه بر رویکرد ترکیبی آشنا شدیم و هم چنین پنج مهارت های پایه ای که دانش آموزان برای خواندن و نوشتن به آن ها احتیاج دارند را مرور کردیم. شما میتوانید با شرکت در کلاس های TTC مجموعه فان انگلیش با این تکنیک بسیار خوب آشنا شوید .

Related posts

معلم کوچک - روش جذاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

روش ها و تکنیک های برای آموزش زبان

این مقاله از پرفسورDr. Richards یکی از معتبر ترین اساتید در حوزه آموزش زبان انگلیسی به کودکان ترجمه و با کمی بازنگری بعنوان راهنمای اساتید جوان برای آموزش خلاقانه زبان به کودکان کشور مان ارائه گردیده است . امید است از مطالعه این مقاله لذت ببرید و نظرات خود...

Read More
ابزارهای مناسب برای آموزش زبان انگلیسی کودکان

ابزارهای جلب توجه زبان آموزان

مدیریت کلاس کودکان گاه می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد ولی در عین حال میتواند بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد. ما در اینجا شما را با روش های مختلف مدیریت موثر از جمله ابراز های جلب کننده را بیان میکنیم .

Read More
آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

نحوه آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان

آموزش خلاقانه زبان انگلیسی به کودکان نیاز به طرح درس پیشرفته ، علاقه و نهایتا استراتژی براساس فضای سنی کودک دارد . در این مقاله به بررسی و آموزش راه های افزایش بازخورد در یادگیری خلاقانه خواهیم پرداخت .

Read More

Give a comment

تماس با مشاور آموزشی