TPR چیست ؟

TPR چیست

TPR چیست ؟ این واژه مخفف Total Physical Response یا TPR روشی توصیفی برای یادگیری است که توسط روانشناس معرف آمریکایی دکتر جیمز اشر ایجاد شد . TPR بر اساس تجربه چگونگی یادگیری زبان اول توسط انسان ها پایه گذاری شده است .

وقتی بچه ها در حال یادگیری زبان مادری خود هستند ، والدین و کسانی که از آنها مراقبت یا نگهداری مینمایند ، به شدت درگیر انتقال زبان هستند. والدین به کودکان آنها نشان می دهند ، آموزش می دهند و کودک هم به همان شکل پاسخ می دهد. هیچ‌کس بچه‌های خیلی کوچک را وادار به صحبت نمی کند بلکه در این مرحله فقط گوش دادن و فهمیدن، یعنی درک کردن انجام میشود و کودک بدین ترتیب یاد میگیرد .

نتیجه این سبک از یادگیری که در تمام دنیا برای آموزش هر زبان مادری همگیر است .یادگیری زبان انگلیسی به روش tpr همان راهی است که ما با آن زبان مادری خود را می آموزیم ، با کمک این روش آموختن زبان دوم با همان اصول زبان اول انجام میگردد . بنابراین، ایده TPR به طور خلاصه ایجاد یک پیوند عصبی بین گفتار و عمل است.

چرا باید به TPR  برای آموزش زبان اهمیت دهیم ؟

 • Total Physical Response مزایای زیادی برای مبتدیان و یادگیرندگان جوان مخصوصا کودکان دارد .
 • هماهنگی بین حرکت و زبان به طور ذاتی با یادگیری موثر مرتبط است.
 • دانش آموزان یا کودکان به طور فعال از هر دو سمت چپ و راست مغز خود استفاده می کنند.
 • از این تکنیک میتوان برای آموزش گروه های کوچک و بزرگ  استفاده کرد .
 • مهارت های شنیداری دانش آموزان را  به شدت تقویت می کند.
 • کودکان یا دانش آموزان جوان تا زمانی که آماده نباشند نیازی به صحبت کردن ندارند، بنابراین یک “منطقه امن” ایجاد می شود که تا حد زیادی مهار و استرس را کاهش می دهد.
 • روشی است که در آن کودکان هم از تغییر سرعت و پتانسیل شوخ طبعی قدردانی خواهند کرد – حتی نوجوانان نیز لبخند خواهند زد!
 • یادگیرندگان حرکتی (که به فعالیت های بدنی به خوبی پاسخ می دهند) و یادگیرندگان بصری (که با نشانه های بصری بهتر یاد می گیرند) از TPR سود زیادی می برند. (این یکی دیگر از دلایل مهم دانستن شخصیت و نوع یادگیری دانش آموزان است.)
 • TPR برای دانش آموزان درونگرا عالی است .
 • TPR  نیاز به محتوا های پیچیده و متریال مخصوص ندارد و آماده سازی  معلمان برای استفاده از این تکنیک ساده است .

TPR هنگام آموزش خوب عمل می کند :

 • برای آموزش واژگان، به ویژه افعال
 • با استفاده از  حرکت ، فلش کارت ها و محتوا میتوان سخت ترین و پیچیده ترین مفاهیم را توضیح و آموزش داد.
 • داستان سرایی و زبان روایی
 • امکان آموزش دستور زبان و گرامر

به یاد داشته باشید: مانند هر روش دیگری، این روش نباید در خلاء استفاده شود، بلکه به عنوان بخشی از مجموعه متنوعی از تکنیک های به کار رفته در یک دوره آموزش زبان آنگلیسی برای کودکان باید استفاده شود .

نحوه استفاده از TPR در کلاس

در اینجا یک روش اساسی برای استفاده از پاسخ فیزیکی کامل کودکان در کلاس وجود دارد:

معلم عملی را انجام می‌دهد، هم آن را نشان می‌دهد و هم می‌گوید (مثلاً «دندان‌هایم را مسواک می‌زنم»). برای اغراق آماده باشید، در صورت لزوم از حرکات، حالات چهره و وسایل استفاده کنید .

از دانش آموزان بخواهید که عمل را تکرار کنند.

یک بار دیگر تکرار کنید.

فعل/ عبارت را روی تخته بنویسید.

با افعال دیگر تکرار کنید و در طول ترم یا دوره آموزش به طور منظم به آنها برگردید تا حفظ را بررسی کنید.

این چهار فعالیت را امتحان کنید

1. آهنگ ها ، شعر و ریتم : اینها پتانسیل عالی در تکنیک TPR  ارائه می دهند. به‌علاوه، هنگامی که اقدامات خلاقانه و خاطره‌انگیز برای آهنگ‌ها را آماده کردید، برای بقیه دوران تدریس خود، ROI خواهید داشت!

2. بازی کلاسیک Simon Say  برای تکنیک PPR مفید است .

3. بازی های دایره ای: معلم عملی را می گوید و انجام می دهد که دانش آموزان آن را تکرار می کنند. آخرین دانش آموزی که واکنش نشان می دهد بیرون است.

4. چالش شکار : کلاس را به تیم ها تقسیم کنید و دستورات را یکی یکی ارائه دهید، مانند:

 •     یه چیز نارنجی برام بیار
 •     مانند یک سرباز راهپیمایی کنید
 •     رنگ مورد علاقه خود را فریاد بزنید
 •     رقص سالسا

نکته: اگر فکر می‌کنید ممکن است اجرا این تمرینات در کلاس پر سر و صدا شود، به بیرون بروید. به هر حال، تدریس خارج از کلاس مزایای بسیاری دارد.

ممکن است متوجه شده باشید ، که شما هم بعنوان معلم از  TPR در کلاس درس یا آموزشگاه زبان کودک بدون اینکه متوجه شوید استفاده می کنید. خوب، اکنون می دانید که این یک نام دارد – و یک تکنیک آزمایش شده و واقعی است که بر روی فراگیری زبان موثر است.

منبع :

مقاله TPR چیست نوشته خانم Erin Walton

Related posts

معلم کوچک - روش جذاب آموزش زبان انگلیسی به کودکان

روش ها و تکنیک های برای آموزش زبان

این مقاله از پرفسورDr. Richards یکی از معتبر ترین اساتید در حوزه آموزش زبان انگلیسی به کودکان ترجمه و با کمی بازنگری بعنوان راهنمای اساتید جوان برای آموزش خلاقانه زبان به کودکان کشور مان ارائه گردیده است . امید است از مطالعه این مقاله لذت ببرید و نظرات خود...

Read More
ابزارهای مناسب برای آموزش زبان انگلیسی کودکان

ابزارهای جلب توجه زبان آموزان

مدیریت کلاس کودکان گاه می تواند بسیار سخت و طاقت فرسا باشد ولی در عین حال میتواند بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد. ما در اینجا شما را با روش های مختلف مدیریت موثر از جمله ابراز های جلب کننده را بیان میکنیم .

Read More
آموزش زبان انگلیسی برای کودکان با فونیکس

فونیکس چیست ؟

فونیکس یک بخش اساسی در بدنه آموزش زبان انگلیسی به شمار می رود. ولی فونکیس چیست؟ فونیکس روشی است که ما از طریق آن خواندن و نوشتن را به بچه ها آموزش می دهیم.به بیان دیگر آوردن صداها بر روی کاغذ است.

Read More

Give a comment

Call Now Buttonتماس با مشاور آموزشی